maj 27 2014

Niezależność dla niepełnosprawnych –...


Komentarze: 1

Rehabilitacja ma na celu pomoc osobom niepełnosprawnym fizycznie i psychicznie w odzyskaniu całkowitej lub możliwie jak największej sprawności. Zadaniem rehabilitacji jest także pomoc niepełnosprawnym, aby mogli podjąć pracę i czynnie uczestniczyć w życiu społecznym. Istnieje nawet model rehabilitacji medycznej stworzony m.in. przez Mariana Weissa i Aleksandra Hulka.

Rehabilitacja jest konsekwencją dziejących się nieszczęśliwych wypadków, katastrof i epidemii, za które państwa czuły się odpowiedzialne. W Polsce ta właśnie dziedzina zaczęło się zajmować Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej. Z biegiem lat na świecie zaczęto wprowadzać w życie zasadę, że rehabilitacja nie powinna być zinstytucjonalizowana, ale powinna doprowadzić osoby niepełnosprawne do możliwości funkcjonowania samemu lub z pomocą osób trzecich, ale we własnym domu. Przykładem może być Szwecja, gdzie zlikwidowano wszelkie formy szpitali i domów opieki, a osobom niepełnosprawnym umysłowo zostały przydzielone własne domy i pomoc. Ciekawym faktem jest to, że sprawami domów dla osób niepełnosprawnych zajmuję się Ministerstwo ds. Mieszkalnictwa i Urbanistyki. W coraz większej ilości krajów zamyka się domy opieki, ale w zamian za to przydziela się mieszkania lub pomaga tym, którzy mają już swoje w codziennym życiu. Osoby niepełnosprawne płacą wszelkie opłaty, jedynie za pomoc asystentów, rehabilitantów nie muszą ponosić kosztów. W szpitalach psychiatrycznych pozostają jedynie osoby o największym stopniu zaburzeń psychicznych.

Ważne jest, że osoby niepełnosprawne są zaopatrywane w najnowocześniejszy sprzęt do rehabilitacji. Z czasem dzięki rozwojowi technicznemu sprzęt rehabilitacyjny staje się coraz bardziej wygodny i skuteczniejszy w działaniu. Można go kupić w wielu sklepach także internetowych, przykładem może być P&P CITO: www.ppcito.com, https://www.facebook.com/ppcitopl. Niestety są to dane dotyczące świata, w Polsce są opóźnienia co do wprowadzania takowych zasad.

Po rehabilitacji medycznej są prowadzone w ramach potrzeb np. rehabilitacje zawodowe. Odbywają się specjalne turnusy, aby osoby niepełnosprawne mogły odzyskać całkowita zdolność psycho – ruchową. Są też warsztaty terapii zajęciowej i ćwiczenia fizyczne. Rehabilitacja powinna być powszechna, rozpoczęta jak najwcześniej, powinna oddziaływać na wszystkie sfery (duchowe, fizyczne, psychiczne itp.) i nie powinna zostać przerwana az do momentu uzyskania pełnej bądź możliwej sprawności.

Niestety problemem jest niejednokrotnie architektura. „Bariery architektoniczne nie są produktem słabości osób niepełnosprawnych, ale raczej „niepełnosprawnością” architektury , która nie jest w stanie odpowiedzieć na potrzeby pewnej części społeczeństwa” A. Ostrowska. Wielokrotnie osoby niepełnosprawne muszą się zmagać ze schodami, barkiem podjazdów i wind. Z biegiem lat kwestie te nieznacznie się zmieniają, ale z powodów finansowych są tylko małym procentem wykonanych udogodnień dla niepełnosprawnych obywateli.

ppcito : :
miodek
06 lutego 2015, 12:28
Infrastruktura sie zmienia bardzo. Pracowalem w nadzorze budowlanym to wiem jakie problemy sie stwarza budujacym lokale pod działalność

Dodaj komentarz