maj 27 2014

Krioterapia, metoda leczenia stosowana od...


Komentarze: 0

Krioterapia, czyli zimnolecznictwo w medycynie stosowana jest już od czasów starożytnych Egipcjan. Hipokrates także sugerował stosowanie krioterapii dla zmniejszania bólu i krwawienia oraz obrzęku. W XIX wieku fizycy odkryli sposób skraplania tlenu, dwutlenku węgla, azotu, powietrza oraz wodoru, dzięki czemu krioterapia została unowocześniona. W dzisiejszych czasach stosowana w wielu ośrodkach leczenia i rehabilitacji z zastosowaniem najnowocześniejszych sprzętów.

Krioterapia ogólna, czyli inaczej kriostymulacja (dostarczanie stresu fizjologicznego), polega na schłodzeniu całego ciała pacjenta temperaturami wahającymi się pomiędzy -160°C, a -100°C, ale tylko przez krótki czas czyli maksymalnie do trzech minut. W organizmie po otrzymaniu dawki niskiej temperatury najpierw naczynia krwionośne i mięśnie zwężają się, przepływ krwi oraz przemiana materii spowalniają, aby za chwile organizm zareagował w sposób odwrotny broniąc się w ten sposób przed zimnem. W ten sposób do organizmu dostaję się więcej tlenu, składników odżywczych, a także substancji przeciwzapalnych.

Krioterapia miejscowa to inaczej kriodestrukcja. Po przyłożeniu specjalnego aplikatora schładza się bardzo niskimi temperaturami, miejsce zaatakowane chorobą. Podczas jednej wizyty zamarzanie i rozmrażanie powtarzane jest kilkakrotnie, dzięki czemu zawartość komórek zamarza, błony biologiczne pękają a co za tym idzie niszczy się chore tkanki. Metoda ta ma swoje zastosowanie przy leczeniu np. brodawek skórnych czyli przy zmianach skórnych łagodnych i złośliwych, pachydermi czyli zmianach w błonach śluzowych, czy też np. przy naczyniakach czyli gdy potrzebne jest zniszczenie łagodnych bądź nowotworowych zmian w jamie brzusznej (szczególnie w wątrobie).

Istnieje wiele chorób przy których leczeniu wskazane jest krioterapia. Przykładami może być zapalenie stawów, przewlekłe zapalenie kręgosłupa szyjnego, zwichnięcie i skręcenie urazowe stawów, naderwanie ścięgien i mięśni, ostre i zadawnione urazy sportowe i pooperacyjne. Metodę tę stosuję się także przy odnowie biologicznej np. u przemęczonych fizycznie i psychicznie osób, u sportowców wyczynowych oraz gdy występuje zespól bólu mięśniowo – powięziowego.

Niestety nie wszyscy pacjęci mogą skorzystać z takiej metody leczenia. Przeciwwskazania są u osób u których występuje np. krioglobulinemia, znaczna niedokrwistość, przecieki żylno – tętnicze w płucach, klaustrofobia, uszkodzenia skóry czy też np. u osób które ukończyły 65 rok życia. Nowoczesną aparaturę do krioterapii można zakupić w kilku polskich sklepach, także internetowych, jednym z nich jest P&P CITO, który znajdziemy pod adresem: www.ppcito.com, FanPage: https://www.facebook.com/ppcitopl.

ppcito : :
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz